Czy warto tu przyjechać w maju, czerwcu lub wrześniu, październiku?

Jasne, że tak, zdecydowanie polecany okres przed sezonem lub po sezonie. Spacery po górskich szlakach lub wędrówki leśne od lat mają wielu zwolenników poprzez pozytywne efekty na organizm.

Zimą ciekawym miejscem jest Białka Tatrzańska – a i na pewno, poza szkolnymi zielonymi szkołami spor mniejszy ruch na szlakach powoduje, że możemy lepiej odpocząć i doświadczać przyrody, piękna gór i widoków. Co powinieneś zrobić? Kup i przygotuj dobry sprzęt a będziesz miał mniej przykrych niespodzianek, np. pękniętych butów, rozerwanych plecaków lub rozprutych spodni 🙂

Jeżeli planujesz zwiedzanie jaskiń, to również rozważ dobór odpowiedniego sprzętu.

A wracając do sedna dlaczego warto tu być;

  • trochę chłodniej, niż latem, choć po wakacjach może zdarzyć się śnieg w wyższych partiach gór,
  • na pewno mniej ludzi – przed wakacjami i większością planowanych urlopów,
  • luźniej na drogach samochodem i w pociągu,
  • łatwiej o pokój z widokiem na panoramę lub np. Giewont,
  • często dodatkowe atrakcje to zabiegi SPA, masaże, sauna lub jacuzzi.

Będąc przy groszu można na kilku dniowym urlopie zrobić dodatkowe wycieczki np. kolejką na Kasprowy Wierch, wozem nad Morskie Oko itp. noclegi w Białce Tatrzańskiej w Chochołowie baseny lub w Bukowinie baseny – idealne dla rodzin z dziećmi. Baseny SPA lub wellness w górach!

Zakopane to miejsce, które nie trzeba przedstawiać nikomu, tym którzy chodzą aktywnie znają fajne miejsca w Zakopanem i tym, którzy przyjeżdżają tylko do Zakopanego i okolicznych basenów lub dolin. Dobrym miejscem do zatrzymania się są nie tylko domki Zakopane, ale też Dzianisz, Bukowina Tatrzańska, Murzasichle i wiele innych dobrych miejsc na wypoczynek.

Pamiętaj wybierając się w góry na dłuższy spacer/szlak zabierz ze sobą dodatkowe kalorie (słodycze np. czekoladę) oraz wodę, herbatę lub inne elektrolity. Wiele miejsc ciekawych wartych okrycia – polany, hale, górskie strumyki lub szczyty górskie.

Gdy jest ciepło lub wręcz upalnie pij dużo, gdy wycieczka będzie trwała dłużej uwzględnij to. Zaplanuj pobyt w schronisku na posiłek lub weź odpowiednią ilość, gdy szlak nie przebiega blisko schroniska.